bS Awards 2021

ZWYCIĘZCY

Oczekiwania w zakresie BIM w okresie eksploatacji nie dotyczą już tylko sfery cyfrowej reprezentacji poszczególnych elementów składowych oraz prawidłowej ich lokalizacji. Zarządzanie obiektami, w przypadku nagrodzonej pracy obiektem mostowym, to także obszar prawdziwego DigitalTween.
Kombinacja danych z klasycznego BIM z informacjami z czujników IoT oraz danymi z inspekcji obiektu prezentowane także w czasie rzeczywistym pozwalając na wizualizację obserwowanych zjawisk.

Kolejne polskie zgłoszenie do konkursu i kolejna nagroda tym razem w kategorii Community Contribution (wkład społeczności). Przedmiotem jest bardzo udana implementacja na jednym projekcie chyba wszystkich szans które daje model BIM (projekt) we wszystkich istotnych procesach realizowanych w trakcie realizacji budowy.

Zespoły z Chin od kilku lat przedstawiają imponujące projekty, na których z sukcesem stosują openBIM. Nagrodzone wdrożenie na budowie 175km odcinka kolei dużych prędkości mówi o osiągniętych celach takich jak: skrócenie terminu o blisko pół roku, oszczędności finansowych w wymiarze ponad
2mln USD a przede wszystkim doskonałych opiniach zespołów realizacyjnych. To cenny przypadek użycia wart rozważenia w trakcie realizacji polskich szprych CPK.

W kategorii Design wygrała kolejna chińska megainwestycja. 136km autostrady, ponad sto obiektów mostowych, blisko 40 tuneli  – projektowanie i koordynacje w trakcie projektowania wspomagał openBIM. Głównym celem obok terminów i kosztów było minimalizowanie zużycia energii i zmniejszenie zanieczyszczeń. Podziw budzi jednak nie złożoność modeli i osiągnięcie celu a złożoność procesów, które musiały być wspólnie wypracowane przez uczestników procesu.

W kategorii Facility Management bardzo interesujący przypadek dotyczący porównania z wykorzystaniem modelu danych z systemu BMS a modelem obliczeniowym. Osiągnięcie właściwego klimatu wewnątrz budynków jest chyba najistotniejszym aspektem jego użytkowania. Możliwość porównania prognozowanych efektów z faktycznymi warunkami jest ogromną pomocą dla osób odpowiedzialnych za ich utrzymanie jak i informacją zwrotną dla projektantów

Dyscyplina Handover w konkursie bS Awards wydawać się być może nieco niepotrzebna, wszak większość nagrodzonych prac zawiera w sobie model BIM przygotowany w fazie projektowej lub powykonawczo. Nagrodzona praca jest jednak doskonałym reprezentantem nie tylko tego jak model może wyglądać ale także swoistą listą kontrolną na co należy zwrócić uwagę go tworząc pod kątem uniwersalności dla przyszłego wykorzystania.

BIM a w szczególności openBIM to rewolucyjne podejście do zagadnień zbierania informacji w budownictwie. BIM można traktować jako cyfrową reprezentację cech fizycznych i funkcjonalnych obiektu, która stanowi wspólne źródło informacji wspierających podejmowanie decyzji w całym cyklu życia obiektu. Blockchain to technologia zarządzania informacjami, która łączy rozproszone rejestry, kryptografię i protokoły konsensusu w celu śledzenia i przechowywania informacji w zdecentralizowanej sieci peer-to-peer, dzięki czemu informacje są niezmienne, możliwe do śledzenia, przejrzyste i zabezpieczone. Raport ICE (2018) wskazuje że te dwie technologie, BIM i blockchain, mogą wzajemnie wzmacniać swoje mocne strony i neutralizować słabości.
Kategoria Professional Reserch skupia najciekawsze, najbardziej innowacyjne sposoby wykorzystania modeli BIM, nie zawsze są to rozwiązania które wchodzą do codziennego użycia jednak zawsze są inspirującym spojrzeniem na otaczający nas świat. Tym razem możemy dowiedzieć się więcej o OpenBIM Blockchain Integration (OBBi)

Kategoria Student Research jest bratnią do Professional Research. W tym roku zagadnienie dotyczyło sytuacji gdy model IFC chcemy swobodnie wypełniać danymi wybiegającymi poza szablony MVD.

W kategorii Technology nagrodzono rozwiązanie (platformę)  łączącą innowacyjne technologie do automatyzacji wykrywania uszkodzeń konstrukcji oraz innowacyjne podejście do rejestrowania i prezentacji wyników z wykorzystaniem standardów buildingSMART open BIM IFC i BCF.

Z przyczyn oczywistych powyższy opis jedynie akcentuje zakres tematyki obecnej w każdym z nagrodzonych projektów. Intencją było zainteresowanie czytelnika sięgnięciem do źródeł.

Obserwując konkurs od trzech lat w roli sędziego muszę wspomnieć o niewyobrażalnym potencjale kryjącym się w otwartych standardach BIM. Możliwość, choćby pobieżnego zapoznania się z tak licznymi pomysłami na ułatwienie sobie pracy, jest wyjątkowo inspirujące. Gorąco polecam do zapoznania się z nagrodzonymi pracami mając świadomość, że za opisanymi dziewięcioma kryje się setka innych równie ciekawych zgłoszeń.

Dodaj komentarz