Dopuszczenie do obrotu. Wyroby budowlane.

Czy jest to wyrób budowlany?


1. czy jest norma zharmonizowana?
EU publikuje katalog norm, który dostępny jest tutaj
spis na XII 2022 składa się z 61 stron
tytuł „Summary of references of harmonised standards published in the Official Journal – Regulation (EU) No 305/20111 of the European
Parliament and of the Council of 9 March 2011 laying down harmonised conditions for the marketing of construction products and repealing Council Directive 89/106/EEC

2. czy jest EOT?
Europejski dokument oceny – EDO (ang. European Assessment Document – EAD) to zharmonizowana specyfikacja techniczna, dokument opracowany i przyjęty przez organizację zrzeszającą JOT (Jednostki Oceny Technicznej), do celów wydawania europejskich ocen technicznych – EOT (ang. European Technical Assessment – ETA) dla wyrobów budowlanych nie objętych istniejącą normą zharmonizowaną lub nie objętych w pełni normą zharmonizowaną.
Europejska ocena techniczna (EOT) jest to udokumentowana ocena właściwości użytkowych wyrobu budowlanego w odniesieniu do jego zasadniczych charakterystyk, zgodnie z odnośnym europejskim dokumentem oceny (EDO).
EOT wydawana jest na wniosek producenta przez JOT i na jej podstawie, dla zgodnych z nią wyrobów budowlanych, producent sporządza deklarację właściwości użytkowych i umieszcza na wyrobie oznakowanie CE.

3. Czy jest wskazany na liście rozporządzenia w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym (link)?
Obecność na liście przy braku istnienia normy wyrobu otwiera drogę do uzyskania KOT

4. Czy istnieje PN wyrobu?

Krajową Ocenę Techniczną (KOT) wydaje się dla wyrobu budowlanego: nieobjętego zakresem przedmiotowym Polskiej Normy (PN) wyrobu, jeżeli w odniesieniu do co najmniej jednej zasadniczej charakterystyki wyrobu budowlanego metoda oceny przewidziana w PN wyrobu nie jest właściwa, jeżeli PN wyrobu nie przewiduje metody oceny w odniesieniu do co najmniej jednej zasadniczej charakterystyki wyrobu budowlanego.

5. Czy istnieją inne dyrektywy nowego podejścia wskazujące, że wyrób powinien być dopuszczony w zgodzie z nimi?

6. Czy są w wykazie Rozporządzenia MSWiA (link)
w sprawie wykazu wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia i życia oraz mienia, a także zasad wydawania dopuszczenia tych wyrobów do użytkowania

1 komentarz do “Dopuszczenie do obrotu. Wyroby budowlane.”

Dodaj komentarz